Novoročný “detox”? :)

Za slovíčko detoxikácia sa skrývajú moderní šarlatáni, ktorí nám ponúkajú zázračné vyliečenie únavy, nádchy či rakoviny. Začali nás presviedčať, že v našich obličkách a pečeni zostávajú uväznené nebezpečné toxíny.
Podľa propagátorov očíst by sme nemali s detoxom váhať, ani keď sa cítime zdraví a nepociťujeme príznaky toxicity a bolesť hlavy, nespavosť, únavu, hlad. Pár dní očistnej kúry vraj ukáže, ako je zanesené naše telo. Ak nechceme piť litre slanej vody, ovocné šťavy, riasy, prípadne špeciálne sirupy, ktoré za pár dní “vyčistia telo” alebo držať hladovku len o vode, môžeme siahnuť po zázračnom prášku, tabletkách a náplastiach.
Ignorujeme fakt, že naše telo má vlastný a dokonalý systém na zbavovanie sa všetkých jedov. Pitie štiav vám nepomôže zbaviť sa toxínov efektívnejšie ani rýchlejšie. Toxikológ Alan Boobis z Imperial London College tvrdí, že naše telo má vlastné detoxikačné systémy, ktoré sú sofistikované a schopné premenlivosti a prispôsobivosti na rozličné podmienky. „Musia byť, keďže prirodzené prostredie, v ktorom sa vyvíjame, je nepriaznivým prostredím,“ uviedol Boobis. Detox dokáže vyčistiť jedinú vec –vašu peňaženku. Na druhej strane som sa ale osobne stretla s kontrolovaným 7 dňovým detoxom Dr. Boba Rakowského, jedného z najlepších “ funkčných lekárov a riaditeľa naturálnej kliniky v Bostone. Skutočnému lekársky vedenému detoxu predchádzali vstupné krvné testy a rozsiahla analýza zdravotného a psychického stavu pacienta. Cieľom detoxu určite nebolo zbaviť sa prebytočných kilogramov :)

Typy “ marketingových” detoxov:

1. Šťavy, sirupy alebo smooties so zaručeným detoxikačným účinkom.

Keď sa opýtate výrobcov podobných produktov o aké toxíny sa jedná a aké toxíny z tela pri použití ich výrobkov vylučujete, čudujte sa svete- nevedia. Samozrejme, ak budete niekoľko dní konzumovať len “očistný” sirup s vodou a nič iné, je možné, že zhodíte nejaké tie kilogramy, ktoré sa po návrate k bežnej strave veľmi rýchlo “nalepia späť”.

2. Zázračné zmesi bylín a vitamínov

Množstvo týchto zmesí obsahuje vlákninu, probiotiká prípadne “tajnú” zmes bylín na podporu detoxikácie čreva. Ak vo vašej strave chýba vláknina a probiotiká po použití takého výrobku sa budete cítiť ako “znovuzrodení” a zlepšíte trávenie. Kľudne vám k tomu postačia kvalitné probiotiká a vláknina a ušetríte peniaze za “zázračnú” zmes.

3. Črevné sprchy, preplachy a iné kúry.

Mnohí preferujú názor, že črevná sprcha odplavuje z čreva škodlivé toxické usadeniny, plesne, parazity a zabraňuje hnilobným procesom. Podľa vedeckých poznatkov má však ľudský organizmus dostatočné mechanizmy na priebežné a sústavné odstraňovanie nežiaducich produktov trávenia a metabolizmu. Baktérie, ktorých je najviac v hrubom čreve, rozkladajú zvyšky sacharidov a vytvárajú niektoré kyslé produkty a plyny. Tie podporujú pohyblivosť čreva. Kyseliny zase znižujú pH črevného obsahu, a tak zabraňujú hnilobným reakciám. Ak predsa len niektoré škodliviny prejdú do krvi, nastúpi pečeň, ktorá je najvýkonnejším detoxikačným orgánom. Hnilobným procesom v čreve však najlepšie bránia probiotické baktérie.
Ak stále mate pocit, že potrebujete svoj domáci “detox” skúste sa začať stravovať zdravšie v podobe čerstvých lokálnych potravín, vynechajte alkohol, pridajte jedlá bohaté na vlákninu, probiotiká, vynechajte stravu v reštauráciách a kávičky s mliekom a keksíkom, strávte niekoľko hodín denne vonku v prírode, nájdite si čas na psycho hygienu a stretnutie s priateľmi mimo internetu.

LuciaVolám sa Mgr. Lucia Bundová PhD. Moje hobby je výživa a zdravie a tak sa rada sa podelím o moje dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravej aj "nezdravej" výživy. Neustále študujem rôzne prístupy a certifikáty a sledujem rôzne odborné weby a publikácie. Svet je plný mylných a skresľujúcich informácii o zaručene " zdravej výžive" a pre bežného človeka prináša akurát tak zmätok. Rada vám budem prinášať overené informácie v blogu na webe FitCamp.
Ukázať formulár na odpovede