Obchody plné zdravia alebo na čo si dávať pozor v obchodoch so zdravými potravinami.

Tento blog bude trošku iný. Dnes som sa rozhodla sa s vami podeliť o svoju osobnú skúsenosť so zdravými potravinami.

Keď sa u nás začali objavovať prvé bio obchody, udivene som sa prechádzala uličkami plnými potravín v plastových vrecúškach (sáčkoch) s divnými menami. Čím komplikovanejšie a hlavne exotickejšie sa daná potravina volala, tým bola potencionálne zdravšia. Potom som sa prvý a posledný raz zúčastnila kurzu zdravého varenia. Prednášajúca do mixéra hádzala nejaké mungo fazule či prášok z aswantangy, alebo tak nejak sa to asi volalo. Už som čakala len na chlp z diviaka nájdený v Malých Karpatoch, zásadne o polnoci:). A pritom je tá naša krajina plná chutných, domácich produktov. Jedna z vecí, ktoré ma na obchodoch zdravej výživy mätie sú tie “vrecúškované (sáčkované)” potraviny. Moja predstava o takomto obchode je, že by tam mali byť skutočne čerstvé potraviny.

Na čo si teda dávať pozor v “zdravých “ obchodoch?

Ak ste milovníkom ovsených alebo iných vločiek, prípadne aj s príchuťou či sušeným ovocím alebo čokoládou, tak vedzte, že za osladenie tohto zázraku trstinovým namiesto “jedovatého” bieleho cukru zaplatíte určite 3x viac ako v bežnom obchode. Bližšie som si posvietila na mliečne výrobky. Fantastický, pravý gazdovský jogurt s černicami obsahujúci glukózo-fruktózový sirup a kukuričný škrob za 2 eurá, hoci “zdravo” zabalený v skle, má často krát rovnaký obsah ako tie lacnejšie. Zahraničné maslo za 4 eurá s tvrdením v každom z obchodov, že nepasterizované maslo vyrábať nemôžu. Škoda že u susedov v Rakúsku to možné je.

Najviac ma ale nahnevali “špeciálne” potraviny pre deti!

Keďže je to pre mňa momentálne aktuálna téma, spravila som si podrobnejší prehľad. A čo podstatné z neho vyšlo? Nikdy nekupujte svojim deťom výrobky s označením “PRE DETI”!!
=> Šunka s obrázkom pre deti obsahujúca až 70 percent mäsa? Super, ani pre seba pod 95 percent nekupujem :)
=> Detské výživy - síce v bio kvalite (haha sterilizované), ale kombinácia napríklad jablka a marhule s prídavkom ryžového škrobu? Wow, to je fakt “zdravé”.
=> Zeleninové pyré z bio mäska s kukuričným škrobom (ale aj tekvicu uviedli v zložení na obale).
=> Zdravé gumené cukríky rôznych tvarov - vraj robené priamo z ovocia.
A to ani nehovorím o tyčinkách, chrumkách a iných fantastických veciach.

Ako sa teda orientovať?

1. Sústreďte sa na čerstvé potraviny ako mäso, mliečne výrobky, zelenina a ovocie. Za super kvalitu sa naozaj oplatí tie peniaze zaplatiť.
2. Vyvarujte sa balených výrobkov s podozrivo dlhou dobou spotreby. Pleseň dokáže napadnúť aj bio oriešky a sušené ovocie.
3. Ak kupujete exotické potraviny, zistite si krajinu ich pôvodu. Bio mango z Holandska určite nechutí tak dobre ako z krajiny kde naozaj rastie :)
4. Vyhýbajte sa zbytočným sladkostiam, vo vysokej kvalite má zmysel kupovať naozaj len kvalitnú čokoládu s vysokým pomerom kakaa.
5. Vyhýbajte sa ovocným a zeleninovým šťavám s dlhším dátumom spotreby. Radšej ušetrite a odšťavte si chutné domáce ovocie.
6. Kupujte lokálne produkty. Bio licencia nie je žiadna sranda a často krát práve tie najlepšie domáce chovy nemajú na tieto licencie finančné prostriedky. Poznajte svojich dodávateľov.
7. Nespoliehajte sa na zázračnú silu cudzokrajných potravín. Preferujte domáce potraviny z vášho regiónu.
8. Vyhýbajte sa instantným produktom.
9. Vyhýbajte sa Bio instantnej káve a produktom ktoré ju nahrádzajú.
10. Zbytočne neutrácajte peniaze na potraviny obohatené ingredienciami ako glukózo- fruktózový sirup, umelé arómy alebo produkty s označením napríklad “až 80% z biosurovín”. Tých zvyšných 20% dokáže potravinu poriadne znehodnotiť.

LuciaVolám sa Mgr. Lucia Bundová PhD. Moje hobby je výživa a zdravie a tak sa rada sa podelím o moje dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravej aj "nezdravej" výživy. Neustále študujem rôzne prístupy a certifikáty a sledujem rôzne odborné weby a publikácie. Svet je plný mylných a skresľujúcich informácii o zaručene " zdravej výžive" a pre bežného človeka prináša akurát tak zmätok. Rada vám budem prinášať overené informácie v blogu na webe FitCamp.
Ukázať formulár na odpovede