Nie je čas strácať čas

dátum pridania:

Úvodom môjho dnešného príspevku mi dovoľte, keďže sa nachádzame na začiatku nového roka, vám popriať všetko krásne a úsmevné. Nech sa vám splnia vaše osobné, pracovné, aj cvičebné túžby. Práve k plneniu tých posledných, verím, že aspoň z časti budú nápomocné informácie, ku ktorým sa dostávate pri čítaní môjho blogu 🙂

Poďme si poodhaliť, čo si vlastne predstaviť pod slovným spojením z dnešného nadpisu. No ešte skôr malá „prupovídka“ k tomu, ako som sa k nemu vôbec dostal. Toto slovné spojenie je počuť veľmi často z úst môjho známeho, ktorý ma na každú životnú situáciu svojský pohľad. A práve po opakovanom počutí tohoto slovného spojenia som sa v poslednej dobe pristihol, bez ohľadu na to, akej činnosti sa práve venujem, že sa ním riadim aj ja. Tým by som premostil do nášho „cvičiaceho“ odvetvia, pretože tu by som rád poukázal na to, aké rozhodnutie urobiť, bez ohľadu na miesto, možnosti a čas, ktorý máme.

Poznáte to- nejeden krát sa nám stalo, že sme hľadali dôvod na to, prečo neisť cvičiť. A trúfnem si povedať, že najčastejším dôvodom každého z nás bol čas. Tu by som rád poukázal na to, že nie len z psychologického, pracovného, ale aj nášho fyziologického časového hľadiska nepotrebujeme stráviť pri jednej návšteve posilňovne hodiny, ktoré si zariadiť je v dnešnej dobe naozaj ťažké. Skôr vás môže prekvapiť, že menej môže byť viac a obzvlášť keď ide o náš organizmus. Upresním- menej a správne zacielený impulz zaťaženia povedie k zvýšenej odozve nášho organizmu naň.

Ako si to teda namixovať? Tu by som rád spomenul jedno meno, profesora a kondičného trénera Istvana Javoreka, ktorý bol priekopníkom vytvorenia rôznych cvičebných komplexov, cvičených s jednoručnými alebo celými činkami. Hlavná myšlienka vytvorenia cvičení, ktoré sú cvičené nepretržite za sebou, bola zmena monotónnosti a získanie dynamickejšieho a efektívnejšieho tréningového zaťaženia. Účel kombinácie ťahov a tlakov je v čo najväčšej miere zlepšiť a stimulovať neuromuskulárnu koordináciu, zvýšiť zaťaženie a intenzitu tréningu. Stimulovať muskuloskeletálny systém, zvýšiť silovú kapacitu a zlepšiť kardiovaskulárny systém.

Zopár benefitov, ktoré môžeme získať, zaradením týchto nie veľmi zdĺhavých, ale o to viac intenzívnejších tréningov. Počet kombinácii jednotlivých cvičení, cvičených v jednom komplexe je naozaj neobmedzený. Všetko závisí od našich vedomostí a kreativity, samozrejme materiálnych, priestorových, časových možností  a našich cieľov. Pri tvorbe cvičebného komplexu by sme mohli rozlišovať cvičenia hlavné, komplexné, viackĺbové, tu môžeme využiť aj silovo-rýchlostné vzpieračské cvičenia. V nadväznosti sa zamerať na variácie ťahov a tlakov, ktoré sú dopĺňané kombináciami pomocných cvičení. Cvičenia sú cvičené z prednej strany postupne na zadnú alebo opačne. Prechádzame od veľkých ucelených viackĺbových cvičení, cez menšie sektorové až segmentálne precvičenia nášho tela.  Takáto kombinácia cvičení môže byť použitá aj na všeobecné rozcvičenie v úvodnej časti silového tréningu. Tak isto ju zaraďujeme ako hlavnú časť tréningu za účelom určitého cieľu, ktorý chceme dosiahnuť.

Nezabudni však na jedno, počas prechodu medzi jednotlivými cvičeniami nepúšťaš činku z ruky, dlhší oddych je až po odcvičení uceleného komplexu, čiže nie medzi cvikmi, ale až medzi sériami. Preto začni s menším komplexom cvičení, dvomi, tromi a postupne sa dostaneš na väčší počet a zložitejší komplex náročnejších cvičení. Stojí za to vyskúšať…

Príklad komplexného tréningu s celou činkou

(vyskúšaj 6 cvičení, každé ideš na 6 opakovaní a v 6 sériách – podľa toho radíš aj váhu, môžeš ísť progresívnym spôsobom– od ľahšej váhy po ťažšiu v sériách alebo regresívnym spôsobom, opačne od ťažšej váhy po ľahšiu v sériách):

  1. Príťahy k brade – Upright row

2. Silové premiestnenie činky – Muscle clean

3. Drep s činkou na ramenách – Back squat

4. Tlak nad hlavu – Shoulder press

5. Predklon s činkou na ramenách – Good morning

6. Príťahy v predklone – Bent over row

Páčil sa ti tento článok?
autor Miro Volám sa Miroslav Záhradný a som absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského. Niekoľko rokov sa mi darí užívať si prácičku, ktorá je zároveň mojim koníčkom, kondičného trénera. Spolupracujem prevažne so športovou mládežou v rôznych odvetviach športu, ale aj s bežnou populáciou s ktorou sa spoločné pokúšame nachádzať zdravší a bezbolestnejší životný štýl. Mojim najväčším úspechom je samotný vyber mojej prácičky a rodina! :-)