Nie je rotácia ako rotácia…

dátum pridania:

Z názvu nie je veľmi zrozumiteľné o čo mi dnes v mojom príspevku pôjde. Preto by som rád ozrejmil, prečo práve tento názov a čo si pod tým predstaviť.

Pre upresnenie, akúsi predstavu, na čo narážam… Nie je až tak nezvyčajný jav, keď po príchode do gymu, začíname tréning rotáciou, krúžením v ramenách, bedrách či iných častiach nášho tela. Aký je vlastne ciel? Rozcvičenie, zahriatie, zapracovanie sa pred samotným tréningom? Alebo ide len napodobovanie pohybov, ktoré bolo, je a ešte asi aj dlho bude vídať medzi cvičiacimi pripravujúcimi sa ísť cvičiť? Nech už je to  z akéhokoľvek hľadiska, ak tak robíte, nie je to vôbec zlá voľba, len si poodhaľme malé detaily, ktoré vám môžu napomôcť k skvalitneniu celého procesu.

Rotácia alebo krúženie v ktoromkoľvek kĺbe nášho tela sa deje, respektíve by sa mala diať, v určitom maximálne možnom pohybovom rozsahu. Tu je prvá pomôcka, pri ktorej by sa niektorí mohli pozastaviť, zamyslieť a predstaviť si, ako v skutočnosti ich pohyb počas krúženia vyzerá. Jedna s ďalších pomôcok by mohla byť, že všetok pohyb začína v kĺbnom púzdre a kĺbne púzdro je akousi „prvou líniou“ komunikácie medzi kĺbom a mozgom a otáčanie, rotácia, je najlepší spôsob interakcie medzi nimi. Rotácia v kĺbe, ako už bolo povedané, je najlepším spôsobom, ako ovplyvniť kĺbne púzdra. Je to jediný spôsob, ako doslova preskúmať celý rozsah kĺbu, ktorý zahŕňa všetky potrebné svaly. Môžeme povedať, že lepšie kĺbne púzdro znamená lepší kĺb. Nehovoriac o tom, že kĺby, v ktorých sa pohyb vykonáva správne, sú aj lepšie vyživované. Keďže ligamentózne štruktúry a mäkké tkanivá majú zlé zásobovanie krvou a práve tento pohyb, ktorý sa vykonáva kontrolovane a maximálne možnom pohybovom rozsahu ich dokáže pozitívne ovplyvniť.

Ako je spomínané, nehovoríme len o maximálne možnom pohybovom rozsahu v kĺbe, ale aj počas celého pohybu, kontrolovanom pohybe. Tu sa hovorí o iradiácii, či ko-kontrakcii… čo znamená o napätí nielen jednej časti tela, ale o napätí celého tela, teda viacerých svalov naraz. To nám zabezpečí požadovanú kontrolu nad pohybom, pomôže nám eliminovať akýkoľvek iný pohyb, zacieliť požadovanú silu do danej časti tela. Pretože, ak nie ste schopní vykonať takýto kontrolovaný krúživý pohyb v plnom pohybovom rozsahu a v niektorej polohe vám to robí problém, bolesť alebo akékoľvek iné obmedzenie, tak nie ste schopní tolerovať ďalšiu záťaž v podobe akéhokoľvek cvičenia a môžete si zarábať na nejaký problém, ktorý sa skôr, či neskôr môže objaviť. Kedy v skutočnosti takéto niečo zaradiť? Nemusí to byť vždy len o rozcvičení pred samotným tréningom.

Pre kvalitnejší pohyb a rovnako aj pre niekoho pre menej bolestný bežný život je dobré takéto niečo zaradiť ako rannú rutinu po prebudení. Naše telo po prebudení vytvára nové kolagénové vlákna, a práve pohyb a sila ovplyvňujú spôsob tvorby kolagénu v našich kĺboch. Rovnako takéto niečo môžete zaradiť v prestávke medzi sériami pri cvičeniach. Pri drepoch, ak pridáme kontrolovanú rotáciu v bedre, podporíme lepšie vyživenie v kĺbe, podporíme lepší pohybový rozsah, ovplyvňujeme pevnosť, pružnosťa zároveň obmedzujeme efekty skracovania pohybového rozsahu.

Pomôcka ako na to? Napríklad kontrolovaná rotácia v ramene, pozícia v stoji, paže sú v pripažení, ruka na jednej paže urobí päsť, ostane v pripažení a pomocou nej vykonáme napnutie celého tela. To nám pomôže, zabezpečiť dostatočne stabilný stoj a môžeme začať pohyb druhou pažou. Ruka druhej paže je otvorená, prsty vystreté, napnuté, predstavte si, že vám neustále rastie váš prostredný prst a s tou predstavou začíname pohyb. Paža je po celý čas napnutá, pohyb smeruje dopredu a postupne do vzpaženia, počas celého pohybu sa snažíte o predĺženie paže, až sa dostane do maximálne možného vzpaženia. Tu ide ruka do supinácie, palcovou stranou sa pretáča dnu a pohyb pokračuje do maximálne možného zapaženia, až späť do pripaženia. Trup počas celého pohybu ostáva stabilný, minimálne až žiadne vychýlenie do akejkoľvek strany. Pohyb sa opakuje niekoľko krát na jednu aj druhú pažu.

Zdravé kĺby podporujú lepšiu kvalitu života, preto si myslím, že by bolo na škodu to nevyskúšať.

Páčil sa ti tento článok?
autor Miro Volám sa Miroslav Záhradný a som absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského. Niekoľko rokov sa mi darí užívať si prácičku, ktorá je zároveň mojim koníčkom, kondičného trénera. Spolupracujem prevažne so športovou mládežou v rôznych odvetviach športu, ale aj s bežnou populáciou s ktorou sa spoločné pokúšame nachádzať zdravší a bezbolestnejší životný štýl. Mojim najväčším úspechom je samotný vyber mojej prácičky a rodina! :-)