Ranná desiatka

dátum pridania:

Rád by som sa s vami podelil o mnou „doslova“ zaužívaný ranný rituál akým je beh. Dva, tri krát v týždni sa ráno po prebudení vyberiem, ako ja vravím, na rannú desiatku, ktorú si idem odbehať podľa chuti do lesa, na hrádzu, medzi mosty, kdekoľvek, kde sa v deň predtým rozhodnem. Kedysi keď som s tým začínal, popravde, nebolo to vôbec ideálne, nakoľko nie som rodeným bežcom- chvíľu trvalo kým som si vypestoval k tejto zábavke pozitívny vzťah.   S odstupom času môžem povedať, že sa to stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho života. No podstata prečo píšem o niečom takom, nie je robiť osvetu, ako je to prospešné pre fyzický alebo psychický zdravotný stav. Chcem sa skôr podeliť o to, na čo som si v poslednej dobe pri behu spomenul a čo som si znova zaužíval.

 Počas mojich, nazvem to bežecko-vytrvalostných začiatkov, som sa snažil kadečo naštudovať. Jedna z vecičiek s ktorou som sa vtedy stretol, práve tá, na ktorú som si pred nedávnom intenzívnejšie spomenul, bola bežecká kadencia. Myslím, že ste sa tým už určite stretli, ale aj cez to všetko niečo málo o tom.

Bežecká kadencia je vlastne frekvencia krokov, ktorú sme schopní vykonať počas jednej minúty. Práve toto je jeden z ukazovateľov ako rozpoznať rekreačného bežca od profíka. Pre zaujímavosť, rekreačný bežec je schopný vykonať niekde okolo 150 až 170 krokov počas jednej minúty, zatiaľ čo profíci vedia bežať frekvenciu 180 až 200 krokov v minúte a to bez ohľadu na vzdialenosť behu. Tým nechcem povedať, že všetci čo beháte, začnite si teraz rátať kroky a pokiaľ nedosiahnete 180 krokov za minútu nebudú z vás dobrí bežci, nie, takto to vôbec nemyslím! Skôr by som dal rád do pozornosti výhody, ktoré môžu vyplynúť práve z toho, keď budete vedieť urobiť o pár krokov v spomínanej minúte viac. Samozrejme je viacero faktorov, ktoré nám spomínanú frekvenciu ovplyvňujú: každý z nás behá rôznym štýlom, rôzne našľapuje, je rozdielnej výšky, váhy, veku. Ale určité maličkosti, plynúce zo zásad, platia pre všetkých rovnako. Faktom je že, čím budeme schopnejší urobiť v spomínanej minúte viac krokov, tým sa celkovo zrýchli náš výsledný čas v ubehnutej vzdialenosti. Fakt je aj ten, že frekvencia sa postupným tréningom prirodzene zlepšuje. Čím viac budeme schopní bežať frekvenčnejšie a nie zbytočne naťahovať kroky, skákať, vychyľovať telo vertikálne alebo zo strany na stranu, tým náš beh bude ekonomickejší a my ušetríme viac síl. Myslím, že to stojí za to vyskúšať, pre začiatočníka,  ale aj skúseného bežca, bude zlepšovanie frekvencie znamenať postupné odstraňovanie iných technických chýb, ktoré by mohli negatívne ohroziť ich pohybový aparát. Je tu ešte jedna vec ktorú by som rád na záver spomenul- k tomu, aby sme boli schopní toto všetko vykonať potrebujeme disponovať dostatočnou svalovou silou, svalovým napätím. K tomu, aby sme si vedeli ísť, ako sa vraví „aktívne za krokom“, mali by sme mať naozaj silné sedacie, stehenné, lýtkové svaly, ale samozrejme celé telo by malo byť rozvinuté v jednej harmónii.

A teda ako na to? Ako si to pri behu zrátať? Najjednoduchší spôsob je odsledovať si na hodinkách minútu počas ktorej si narátate kroky. Pravdu, mne sa to podarilo v mojich začiatkoch na niekoľký „x“tý krát, ale stálo to za a priebežne počas určitej doby sa znova pretestovať ako sa posúvam. Alebo existujú aj bežecké metronómy, dnes už vo forme aplikácii na telefón. Tak či onak sa rozhodnete, urobíte pre seba dobrú vec, prajem vám veľa šťastia 🙂

Páčil sa ti tento článok?
autor Miro Volám sa Miroslav Záhradný a som absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského. Niekoľko rokov sa mi darí užívať si prácičku, ktorá je zároveň mojim koníčkom, kondičného trénera. Spolupracujem prevažne so športovou mládežou v rôznych odvetviach športu, ale aj s bežnou populáciou s ktorou sa spoločné pokúšame nachádzať zdravší a bezbolestnejší životný štýl. Mojim najväčším úspechom je samotný vyber mojej prácičky a rodina! :-)